Read Kötülük Dolu Adam by Martha Grimes Free Online


Ebook Kötülük Dolu Adam by Martha Grimes read! Book Title: Kötülük Dolu Adam
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 24.50 MB
City - Country: No data
The author of the book: Martha Grimes
Edition: Kırmızı Kedi
Date of issue: 2008
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Loaded: 1621 times
Reader ratings: 5.4

Read full description of the books:Romanlarının kraliçesi olarak anılan ve kitapları tüm dünyada listelerden inmeyen Martha Grimes'ın Kötülük Dolu Adam'ı ilk kez Türkçede. Grimes, Richard Jury serisinin ilk kitabı olan Kötülük Dolu Adam'da İngiltere'de kar altındaki bir kasabada gerçekleşen sır dolu cinayetlerin gizeminin peşine düşürüyor bizi...

İngiltere'nin en sakin yörelerinden Long Piddleton'a gelen Müfettiş Richard Jury, karşısında kartpostallardan fırlamış gibi görünen sessiz sakin bir kasaba bulur. Kasabanın tek bir kusuru vardır: Birbirinden garip cinayetlere mekân olması. Üstelik kasabadaki herkes, cinayetleri dışarıdan gelen birinin işlediğine emindir; tek bir kişi dışında. Asalet unvanından ve Lordlar Kamarası'ndaki yerinden vazgeçtiği günden beri herkesin şüpheyle yaklaştığı Melrose Plant. Ve o, Jury'ye katili araması gereken yeri, bu güzel kasabanın altında yatan karanlığı gösterecektir.


Download Kötülük Dolu Adam PDF Kötülük Dolu Adam PDF
Download Kötülük Dolu Adam ERUB Kötülük Dolu Adam PDF
Download Kötülük Dolu Adam DOC Kötülük Dolu Adam PDF
Download Kötülük Dolu Adam TXT Kötülük Dolu Adam PDFRead information about the author

Ebook Kötülük Dolu Adam read Online! Martha Grimes is an American author of detective fiction.

She was born May 2 in Pittsburgh, Pennsylvania to D.W., a city solicitor, and to June, who owned the Mountain Lake Hotel in Western Maryland where Martha and her brother spent much of their childhood. Grimes earned her B.A. and M.A. at the University of Maryland. She has taught at the University of Iowa, Frostburg State University, and Montgomery College.

Grimes is best known for her series of novels featuring Richard Jury, an inspector with Scotland Yard, and his friend Melrose Plant, a British aristocrat who has given up his titles. Each of the Jury mysteries is named after a pub. Her page-turning, character-driven tales fall into the mystery subdivision of "cozies." In 1983, Grimes received the Nero Wolfe Award for best mystery of the year for The Anodyne Necklace.

The background to Hotel Paradise is drawn on the experiences she enjoyed spending summers at her mother's hotel in Mountain Lake Park, Maryland. One of the characters, Mr Britain, is drawn on Britten Leo Martin, Sr, who then ran Marti's Store which he owned with his father and brother. Martin's Store is accessible by a short walkway from Mountain Lake, the site of the former Hotel, which was torn down in 1967.

She splits her time between homes in Washington, D.C., and Santa Fe, New Mexico.Reviews of the Kötülük Dolu Adam


HARLEY

Why is she out! It must be endless!

EMMA

Useful book, lots of information

SEBASTIAN

Interesting and nontrivial story

MARIA

One of the best books
Add a comment
Download EBOOK Kötülük Dolu Adam by Martha Grimes Online free

PDF: ktlk-dolu-adam.pdf Kötülük Dolu Adam PDF
ERUB: ktlk-dolu-adam.epub Kötülük Dolu Adam ERUB
DOC: ktlk-dolu-adam.doc Kötülük Dolu Adam DOC
TXT: ktlk-dolu-adam.txt Kötülük Dolu Adam TXT